פודקאסט במיקור חוץ: מה עושים מפיקי פודקאסטסים?

ככל שפודקאסט מייצר יותר רווח, או מכוון לייצור רווח, הגיוני שיוצרים ירצו להעביר את ההפקה למיקור חוץ אצל מפיקי פודקאסטים מקצועיים. מה עושים מפיקי פודקאסטים?

פודקאסטים קיימים כבר יותר מ- 15 שנה, אבל בשנים האחרונות הם באמת צוברים תאוצה. הם הופכים למדיום חשובים בנושאים כמו כלכלה, חינוך, בריאות הנפש, תרבות ועוד. הפופולריות הרבה של הפודקאסטים מוסיפה צורך לכוח אדם נוסף שיעסוק בתחום. 

ככל שפודקאסט מייצר יותר רווח, או מכוון לייצור רווח, הגיוני שיוצרים ירצו להעביר את ההפקה למיקור חוץ כדי שיוכלו לפנות את זמנם להתמקד בעבודה מניבה יותר או שיותר טובים בה. עובדה זו מאפשרת לאנשים רבים להיכנס לתחום הפקת פודקאסטים. 

מה עושה מפיק פודקאסטים?

התפקיד של מפיק פודקאסטים הוא מורכב ומשתנה בהתאם לסוגי פודקאסטים שונים והעדפות של לקוחות או מפיקים שונים. להלן כמה מהמשימות העיקריות של המפיק:

פיקוח על תהליך ההפקה

באופן כללי, המפיק צריך לעקוב אחר כל תהליך ההפקה, לראות שכל המעורבים ביצירת הפרק עושים את עבודתם ולוודא שהפרק מוכן ומשוחרר בזמן. מפיק יבצע את התיאום הנדרש כדי לוודא שכל האלמנטים השונים עומדים לפני פרסום התכנית, אך לרוב לא יהיה זה שעושה בפועל את המשימות הנדרשות.

עם זאת, אופן הביצוע של תפקיד זה תלוי ברמת השירות שהמפיק מציע. יש מפיקי פודקאסטים שחשוב להם להיות מעורבים מאוד בכל אלמנט בתוכנית, החל מהקלטת הטיוטה הראשונית וביצוע כל תהליך העריכה, ההפצה והשיווק בעצמם. אחרים עשויים לבחור רק לפקח על הצוות ולראות שכל העבודה מתבצעת כראוי. 

עריכה ופוסט-פרודקשן

אחרי שכל חלקי התכנית כבר הוקלטו, מגיע הזמן לערוך את התכנית ולהפוך אותה ליצירה שלמה שמוכנה להפצה. תהליך זה כולל עריכה, מיקס ומאסטרינג. בתהליך הזה מוסיפים לרוב קריינות, מעברים מוזיקליים, קטעים נוספים מעבר להקלטה (אינסרטים) או כל אלמנט אחר שתורם לפודקאסט. פעמים רבות, המפיק יהיה זה שאחראי על ביצוע כל תהליך העריכה. אם המפיק הוא חלק מצוות רחב יותר הכולל טכנאי או עורכי סאונד ייתכן שהם יהיו אחראיים על החלקים הטכניים, אך המפיק עדיין יצטרך לוודא כי הכל מתבצע כראוי. 

אסטרטגיה וחזון

בסופו של דבר, תפקיד מפיק הפודקאסט עצמו הוא במידה רבה תפקיד מנהיגות אסטרטגי. המפיק מודע לחזון של הלקוח עבור התכנית, ואף עשוי למלא תפקיד בתכנון התוכן ואסטרטגיות השיווק. כאשר פרק מוכן לפרסום, המפיק יבצע תיאום עם צוות השיווק של הפודקאסט כדי לוודא שהכול מוכן לקראת שחרור הפרק. וברגע שפרק עלה לאוויר, המפיק הוא לרוב זה שיבחן את נתוני הצריכה שלו ויביא הצעות לנקודות לשיפור.

תיאום ונותני חסות

מפיק גם יהיה זה שיזמין את האורחים שמופיעים בתוכנית ויתאם את זמני הראיונות שלהם. לעיתים תפקיד זה הוא יותר מסובך מפשוט לעשות שיחות טלפון או לשלוח מיילים. המפיק צריך גם לשכנע אנשים להגיע להתראיין ולהתאים את לוח הזמנים על מנת שיוכלו לקחת אחלק בתכנית. 

בנוסף, אם קיימים ספונסרים לתכנית, המפיק הוא בדרך כלל זה שיטפל בניהול משא ומתן מולם. המפיק גם אחראי על מציאת נותני חסות חדשים, על מנת להגדיל את מקורות ההכנסה של הפודקאסט. 

למה כדאי להיות מפיק פודקאסטים?

הפקת פודקאסטים מביאה איתה יתרונות רבים, להלן כמה מהם:

תחושת חשיבות ומשמעות

אחד היתרונות המרכזיים של להיות מפיק פודקאסטים הוא הצעת שירות רב ערך ללקוחות. ניהול תהליך ההפקה זה חלק חשוב ומכריע עבור הרבה פודקאסטים, ולכן הם זקוקים לאדם מקצועי ואיכותי שיעשה זאת. 

ישנם יוצרי פודקאסטים אשר בתור התחלה יוצרים בעצמם את כל התוכניות, ללא סיוע של אנשי מקצוע חיצוניים. אך בשלב שבו הם מוכנים כלכלית להעביר את עבודת ההפקה למיקור חוץ, הם עושים זאת, וכך יכולים להתרכז יותר בתוכן. להיות חלק מרכזי בתהליך יצירת הפודקאסט ובתכנון האסטרטגי מאחוריו זה דבר שיכול להעניק למפיק משמעות ותחושת חשיבות. 

תפקיד מגוון ודינמי

הפקת פודקאסטים זה תחום שמתאים לאנשים שאוהבים מגוון. זו עבודה דינמית שלומדים ממנה כל הזמן. אין סוף ליצירתיות ולתובנות שפודקאסטים חולקים עם הקהל שלהם, ולהיות חלק מהבאת מתהליך ההפקה שלהם יכול להיות דבר מהנה. 

תגמול כלכלי

השיקולים הם לא רק של משמעות והנאה, גם כסף נכנס לתמונה כאן. מכיוון שמפיק פודקאסטים הוא תפקיד אסטרטגי, זה משתלם יותר מתפקיד שרק מקבל הזמנות ומבצע אותן. באופן כללי, עבור מפיק פודקאסטים מתחיל, הסכומים הם די בסיסיים, אך ככל שצוברים ניסיון, ניתן להגיע לסכומים משמעותיים.

עבודה עצמאית ובניית מוניטין

עוד יתרון בלהיות מפיק פודקאסטים זה היכולת לקבוע לוח זמנים עצמאי, לבחור לקוחות לבד ואפילו להתחיל לבנות צוות הפקה, אם זה אליו רוצים להגיע. אם התכנית שעובדים עליה כוללת אורחים, ניתן ליצור קשרים עם איתם ולבנות מוניטין באופן טבעי. כמובן שניתן גם לפתח יחסי עבודה טובים עם הלקוחות, מה שמוביל לקשרים טובים והמלצות חיוביות שיעזרו בעתיד במידת הצורך. 

אילו כישורים נדרשים ממפיק פודקאסטים?

מפיקי פודקאסט מצוינים צריכים להיות בעלי כישורים חזקים בתקשורת, טכניקה וניהול. מכיוון שהם עובדים עם משהו שכל הזמן זז ומשתנה, הם צריכים את את הכישורים הארגוניים ויכולת מעקב גבוהה על מנת להחזיק את הכל ביחד. מפיקים גם צריכים להיות מסוגלים לנהל את ציפיות הלקוח, ובמידת הצורך לנהל צוות. 

מהצד הטכני, מפיקי פודקאסטים חייבים לדעת לערוך סאונד. עליהם לדעת איך לעבוד עם מיקרופון  ולהיות בעלי תוכנת עריכה מקצועית ולוח סאונד (גם אם הוא דיגיטלי). הם גם צריכים לדעת איך להפיק סאונד טוב, גם בהקלטות אולפן וגם בהקלטות, וכמובן להנחות את הלקוחות שלהם לעשות זאת בעצמם.

כדי להיות מפיק איכותי ומקצועי, צריך גם להבין את היסודות של שיווק תוכן, וספציפית ברשתות החברתיות. לחלק מיוצרי הפודקאסטים יש צוותים או אנשי מקצוע שעוסקים בתחום השיווק, אך זה לא תמיד המצב. כאשר מפיק הוא בעל הבנה בשיווק ומיתוג, הוא יכול להעלות רעיונות טובים לתוכן עתידי, להציג את התכנית בצורה טובה לאורחים פוטנציאליים ולדעת איזה אסטרטגיית שיווק תהיה הנכונה ביותר בכדי להעלות את נתוני הצריכה. 

חשוב גם שמפיק יהיה מסוגל לפרש את נתוני הצריכה של הפודקאסט כדי לראות מה עובד, מה לא, ולייעץ ללקוחות לגבי תוכן להמשך. זהו חלק נוסף בתפקיד האסטרטגי שממלאים המפיקים. לקוחות מסוימים ירצו לעשות אסטרטגיית ניתוח נתונים משלהם, אך אחרים יבקשו מהמפיקים הנחיות.

מפיק שמסוגל להציע ללקוחות שלו את כל המיומנויות הללו, יהיה נכס אמיתי עבורם.

איזה ציוד או תוכנות צריך מפיק פודקאסטים?

ברוב המקרים, מפיק פודקאסטים צריך בעיקר תוכנות: תוכנת עריכת סאונד, פלטפורמות פרסום ותוכנת עריכת תמונות. 

חלק מהפודקאסטים מוקלטים פשוט בטייק אחד באמצעות מיקרופונים ואוזניות. פודקאסטים אחרים הם מורכבים מאוד, עם תסריט, מספר מיקרופונים, אפקטים קוליים, קטעים מראיונות, מסרים ממומנים ועוד. רמת כישורי התכנון וההפקה הנדרשת לתכניות מורכבות יותר היא גבוהה באופן משמעותי מהסוג של טייק אחד.

לסיכום

הפקת פודקאסטים הוא תחום תעסוקה שצומח בשנים האחרונות וכל אדם עם חזון, קצת ידע מקצועי ואהבה לתחום התקשורת יכול להשתלב בו. המפיק מפקח על תהליך ההפקה, אחראי על החזון והאסטרטגיה, מבצע את תהליך העריכה והפוסט-פרודקשן ועוסק בתהליכי תיאום שונים. כל מה שצריך זה ציוד מינימלי ושליטה בסיסית בתוכנות וניתן לצאת לדרך. 

רוצים להפיק פודקאסט או לפרסם את עצמכם בפודקאסט קיים?

המאמרים הפופולריים באתר