5 טעויות עריכה של פודקאסטרים מתחילים

למפיק הפודקאסטים טום קלי מ-Clean Cut Audio, שעוסק בתחום למעלה מעשור, יש ערוץ יוטיוב עם מידע נפלא לפודקאסטרים, בכל תחום. אחד הסרטונים הטובים שלו הוא על חמש טעויות עריכה של פודקאסטרים מתחילים.

כשמפיקים פודקאסט, קל לחשוב על אספקטים כמו מה הסיפור שמספרים, איך לספר אותו, מי הדוברים, מה יהיה אורך הפרק. אבל פודקאסט מורכב לא רק ממה שקל לשים עליו את האצבע, אלא גם מעריכה. עריכה טובה היא עריכה שלא שמים לב אליה. עורך טוב הוא עורך שלא יודעים שהיה שם.

אם המאזינים נותנים לנו את תשומת הלב ואת הזמן שלהם, כפודקאסטרים יש לנו מחוייבות אליהם ולא רק בצד הנרטיבי של הפודקאסט. יותר מזה: עריכה לא נכונה יכולה לעצבן את המאזינים ולגרום להם לעזוב את הפרק באמצע. אם זאת תחילת מערכת היחסים – יכול להיות שהם לא יחזרו על דעתם, ושיהיה קשה לשכנע אותם לחזור. אם השקענו בפרק, אנחנו רוצים לעשות מה שביכולתנו כדי שהם יישארו.

למפיק הפודקאסטים טום קלי מ-Clean Cut Audio, שעוסק בתחום למעלה מעשור, יש ערוץ יוטיוב עם מידע נפלא לפודקאסטרים, בכל תחום. אחד הסרטונים הטובים שלו הוא על חמש טעויות עריכה של פודקאסטרים מתחילים.

בסרטון שלו הוא מנה חמש טעויות עריכה של פודקאסטרים מתחילים. המאמר הזה הוא לא תמלול ישיר. דברים שנאמרים בעל פה, בטח אם הם כוללים גם תמונות להמחשה, לא תמיד עוברים טוב בכתב. המאמר הוא רוח הדברים שהוא אמר, ואם אתם רוצים לשמוע את הגרסה המלאה – היא נמצאת ממש בסוף הסרטון.

לערוך מדי את מקצב הדיבור

כשאנחנו עורכים פודקאסט, אנחנו מקדישים הרבה תשומת לב לצליל הנקי, ובצדק. צליל לא נקי הוא דבר מתסכל מאוד. אבל הסחת דעת גדולה יותר מפודקאסט עם רעשי רקע (שעליהם נרחיב) היא עריכת סאונד שלא יוצרת דיבור קוהרנטי.

בפודקאסט הדוברים צריכים לשמור על קצב וטונים אנושיים, ולא "לשבור" את הדיבור כך שנשמע כאילו הדביקו את המילים אחת לשנייה במקום שיישמעו כרצף אחיד. כשאנחנו מדברים הטונים שלנו עולים ויורדים, יש רווחים ונשימות שהם קריטיים ולהוריד אותם יוצר פער מוזר באוזן, שלא נשמע אנושי. אלו דברים שתופסים למאזינים את האוזן. מכירים את הסרטונים שבהם גוזרים מילים מנאומים של אנשים מפורסמים, מדביקים אותן מחדש וגורמים, למשל, לברק אובמה לדקלם את שיר הפתיחה של פוקימון או לביבי את שנדליר? אז ככה.

לא לשמור על ווליום עקבי

כשאנחנו מדברים, אנחנו לא שומרים על אותו ווליום של קול לאורך כל הדיבור. בפודקאסט חשוב כן להקפיד שהווליום שלנו יהיה עקבי לאורך הפרק. ווליום עקבי לא אומר בהכרח אותה התלהבות בטון לאורך הפרק, התלהבות, כמו כל האינטונציות בהן אנחנו משתמשים, היא כלי אודיו וחשוב לשמור אותה לרגעים המתאימים. הכוונה פה היא קודם כל לווליום הדיבור. להנמיך ולהגביר את הווליום בהפודקאסט זאת פעולה שדורשת מהמאזינים לא מעט מאמץ. המאזינים לא מאזינים לנו כדי לקבל מאיתנו הפעלות ואנחנו לא רוצים שהם ינטשו.

מה כן: כל דובר צריך לשמור על ווליום די עקבי, ואם יש יותר מדובר אחד – שניהם צריכים להופיע בווליום דומה. גם הפודקאסט עצמו צריך להיות בווליום שדומה לווליום של פודקאסטים אחרים. מה שלא מושג בדיבור בעת הקלטת הפודקאסט – צריך שיושג בעריכה.

לא להסיט אובייקטים מסיחי דעת

אנשים מאזינים לפודקאסטים כשהם באמצע פעולות אחרות: נסיעה, כלב, מטלות בית. במצבים כאלו יש סביבם מספיק רעשי רקע. הם לא צריכים גם את רעשי הרקע שלכם. דפים, עטים, אפילו נשימות קולניות מדי של דובר אחד שיכנסו לתוך הסאונד של דובר אחר. דברים שכאלו – צריך להוריד בעריכה. דרך לצמצם רעשי רקע היא להזיז את הגירויים מכם ומהמרואיינים שלכם, ששום דבר לא יפתה אתכם להזיז או לשחק ולשמור על שקט. יש לכם הפרעת קשב ואתם צריכים לשחק עם משהו? תעשו ניסויים ולכו על הדבר הכי שקט שאתם מוצאים.

לא להשתמש בקרוספייד

כשעוברים בין טקסטים בפודקאסט, או בכלל, מכל קטע סאונד לכל קטע סאונד אחר – צריך לא לקטוע את השמע בבת אחת אלא לעשות לו Cross Fade: דעיכה איטית של הסאונד שנגמר (fade out) והגברה של הסאונד של הקטע הנכנס (fade in). זה עוד יותר קריטי כשקטעים מתחילים ונגמרים בצליל מובחן, למשל מקש על המקלדת או לחיצת עכבר של "סיום הקלטה".

מה כן: לגזור החוצה את הרעשים ובמקומים לעשות קרוספייד: קטע שנגמר דועך, קטע שנכנס מוגבר.

גודל קובץ לא מתאים

גודל קובץ לא מתאים הוא קובץ אודיו ששוקל מעט מדי או הרבה מדי. כשמסיימים להקליט ולערוך את הפודקאסט, מתקבל קובץ אודיו. קובץ קטן מדי יכול לפגוע באיכות הסאונד. קובץ גדול מדי יכול להכביד על המכשיר של המאזינים ולהיטען לאט מדי (במיוחד בחבילות גלישה מוגבלות או עם ווייפיי חלש). את הקבצים כדאי לכווץ לפורמט Mp3

לסיכום

כשעורכים פודקאסט היכולת של העורכים היא לא בלתי-מוגבלת. בין אם אתם עורכי הפודקאסטים של עצמכם ובין אם אתם נעזרים בחברת הפקה או עריכה – אתם יכולים לעסוק (או להעסיק) במשך הרבה מאוד זמן בשיפור הסאונד, העפת רעשי רקע, טיפול בווליום וכו'. לפעמים הדבר הפשוט הוא לטפל בהקלטה עצמה. בין אם להקליט מחדש משפטים או קטעים מסוימים ובין אם להשקיע במיקרופון טוב יותר או בהקלטה במקום שקט יותר. העריכה יכולה לשפר, לפעמים גם לשפר מאוד, אבל לא ליצור יש מאין.

רוצים להפיק פודקאסט או לפרסם את עצמכם בפודקאסט קיים?

המאמרים הפופולריים באתר