איך לבחור נושא לפודקאסט?

לפי נושא הפודקאסט כל מאזין יכול לדעת בקלות אם הפודקאסט יעניין אותו. איך למצוא נושא לפודקאסט שלכם, שיהיה מעניין, ימשוך קהל ויהיה מהנה עבורכם?

תעשיית הפודקאסטים הולכת וגדלה ואיתה עולה הקושי ליצור פודקאסט איכותי ופופולרי. הדבר הראשון שמסתכלים עליו לפני שמתחילים להקשיב לפודקאסט הוא הנושא שלו. כשמשהו רוצה להקשיב להרצאה על היסטוריה למשל הוא יבדוק קודם כל אם הפודקאסט עוסק בנושא זה. חשוב לבחור נושא ברור כדי להבהיר לקהל השומעים מה אופי הפודקאסט ומה מטרתו.

יש שני סוגי התנהגות בקשר לבחירת נושא לפודקאסט – חלק מהאנשים מתלהבים על נושא מסוים ובלי לעשות עליו תחקיר מתחילים להקליט, לרוב הם יופתעו לגלות שהוא לא הצליח מסיבות שונות – חוסר רלוונטיות, יש עוד הרבה פודקאסטים על נושא זה ועוד. החלק השני ישקול כל נושא שצץ במוחו כל כך הרבה עד שיחליט לוותר. אפשר לנהוג בדרך אחרת – לבדוק  היטב את הנושא ולהחליט להקליט פודקאסט על נושא שיש לו סיכוי טוב להצליח גם אם זה לא ודאי. 

בחירת נושא הפודקאסט מורכבת משלושה חלקים:
1. הנושא – באיזה תחום ההרצאה תעסוק.
2. קהל היעד – התאמת התוכן לקהל היעד.
3. הרכבת הנרטיב – מה מטרת הפודקאסט.
בתהליך בחירת הנושא יש לשים לב לשלושת החלקים הללו. רק נושא עם מטרה ברורה שתואמת לצרכים של קהל הפודקאסט יצליח.

בחירת רעיון לפודקאסט
צילום: Ameen Fahmy

שלבים בבחירת הנושא לפודקאסט

השלב הראשון – סיעור מוחות –

בשלב זה יש להעלות רעיונות רבים ככל האפשר ולבחון אותם על ידי קריטריונים שונים – תשוקה, כישרון, מטרה ורלוונטיות.

תשוקה: כשמנחה מדבר על נושא שבוער בתוכו קל יותר להקשיב לו. מסרים שמועברים אלינו מתוך תשוקה אמתית נטמעים בנו ויוצרים התלהבות, לכן חשוב שמנחה הפודקאסט יהיה מחובר לתוכן. חשוב לציין שניתן להקליט על נושא שאין לכם הרבה ידע עליו – על ידי ראיונות ומחקר אישי מקדים.

כישרון: אם המנחה מוכשר ומנוסה בתחום עליו הוא מדבר, הפודקאסט יהיה מקצועי יותר. למרות שניתן לבחור נושא שאינו תחום ההתמחות המרכזי שלכם, מומלץ לבחור נושא בו אתם מנוסים כדי ליצור פודקאסט אמין. 

רלוונטיות: ייתכן מאוד שיש אנשים שמתעניינים בתחומים שלרוב האוכלוסייה אין עניין בהם. לא כדאי ליצור פודקאסט על נושאים מסוג זה, כיוון שלא יהיה להם ביקוש רב. לפני בחירת הנושא כדאי לעשות בירור בקשר לרלוונטיות שלו ולאחוז העניין בו בקרב האוכלוסייה. 

מטרת הפודקאסט: אמנם חשוב שהפודקאסט יהיה מעניין, מלהיב ומושך אך זו לא המטרה היחידה. חשוב שתהיה לבעל הפודקאסט  שליחות סמויה או גלויה, כלומר – סיבה ליצירת הפודקאסט. זו יכולה להיות סיבה ערכית, כלכלית, לימודית ועוד. למשל, הפודקאסט המפורסם "חושבים טוב" נוצר בשל הרצון להעניק כלים פסיכולוגיים לשומעי הפודקאסט. כשיש מטרה ברורה השומעים חשים בזה ומתחברים יותר למנחה ולתוכן המועבר.

שלב שני – "דע בפני מי אתה עומד"

לאחר סינון הרעינות בדרך כלל נשארים רעיונות מעטים שעדיין רלוונטיים, עם הרעיונות שנשארו ממשיכים את התהליך. בשלב זה יש לבחון את קהל היעד המתאים לנושא הנבחר, כדאי לרדת לפרטים הכי קטנים – מגדר, גיל, רמה כלכלית ועוד. כשקהל היעד מוגדר יש להבין מה הצרכים והמניעים שלו, כדי להתאים את הפודקאסט אליהם. הסאב טקסט של מנחה הפודקאסט צריך לגעת במקומות הפנימיים של המאזינים כדי ללבות את הרצון שלהם להמשיך ולהאזין לו. 

ניתן לנסות את התרגיל הבא – לרשום את הרצונות, החולשות, החוזקות והמטרות של קהל היעד. לכל סעיף ברשימה יש להתאים פרק עם נושא ממוקד יותר מהנושא הכללי. אם עולים רעיונות רבים התואמים לכל מרכיב באישיות של הקהל כנראה הנושא הכללי רלוונטי ויש אפשרות לפתח אותו לפרקים רבים.

זהו שלב חשוב בשל העובדה שאבחון קהל היעד מביא לחידוד הנושא. ככל שמאבחנים את קהל היעד בצורה יותר מצומצמת מחדדים את הנושא ואת המטרה שלו. למשל פודקאסט על ספורט למתחילים ידבר על נושאים שונים לגמרי מפודקאסט על ספורט לספורטאים – על אף ששניהם עוסקים באותו הנושא.

יחד עם העיסוק בתוכן יש להקדיש מחשבה לצורת ההגשה שתמשוך את הקהל. הדרך בה מספרים סיפור חשובה יותר מהתוכן והמילים. נושא שניתן להעביר אותו בצורה חווייתית ומושכת יהפוך את הפודקאסט למסקרן יותר וידבר אל קהל רחב יותר. צורת ההגשה לא פחות חשובה מהתוכן, הקדישו גם לה מחשבה בעת בחירת הנושא.

עניין אחרון בקשר לחיבור לקהל היעד הוא הפתיח. פתיח מרשים ומושך יהפוך את הצפייה למהנה יותר. הרבה מנחים בוחרים ליצור פתיח אחיד לכל פרק – היתרון בפתיח כזה הוא יצירת הרגשה מוכרת ונוחה בקרב השומעים. הקונספט השני הוא פתיח שונה לכל פרק שיוצר תחושת הפתעה ומעורר סקרנות בלב המאזינים. יש להתאים את סוג הפתיח לנושא וכדאי לחשוב על זה בשלב מוקדם. 

שלב שלישי – סקר שוק

לאחר בחירת הנושא ואבחון קהל היעד יש לצאת לשוק ולבדוק האם יש פודקאסטים דומים.

אם אכן יש פודקאסטים דומים זה לא בהכרח צריך להביא להחלטה לוותר על הרעיון. קודם כל כדאי לבדוק האם הפודקאסטים האלה מצליחים – אם הם לא מצליחים כדאי לראות איפה הם טעו ולעשות תיקון. כמו כן, יכול להיות שהם נכשלו כיוון שהנושא לא פופולרי, במקרה כזה כדאי לבחון את הנושא שנית.

אם הם אכן מצליחים כדאי לחשוב על דרך להפוך את הפודקאסט לייחודי באמצעות העיצוב, אופן ההנחיה, מוסיקת הרקע, אורך הפודקאסט ועוד. אם יש פודקאסטים רבים על הנושא ואין דרך להפוך את הפודקאסט למיוחד ומסקרן, אולי עדיף להחליף נושא.

אם לא קיימים פודקאסטים בנושא הנבחר, תרחיש חריג ביותר יש לציין, יש שתי אופציות – או שהנושא לא מעניין את הקהל הרחב לכן לא נוצר עליו פודקאסט או שכדאי להיות הראשונים ליצור פודקאסט בנושא וליהנות מהצלחה מסחררת. 

כחלק מסקר השוק כדאי לבדוק חברות שונות שמציעות מוצרים קשורים לנושא. בדיקה זו יכולה להועיל למאמצי מונטיזציה שונים כגון חיפוש אחר נותני חסות.

שלב רביעי – הרחבת הנושא

כדאי לערוך את הניסוי הבא לנושאים המועמדים – לרשום כמה שיותר פרקים שניתן ליצור על הנושא הזה, ככל שהרשימה ארוכה יותר – הנושא מוצלח יותר. זהו שלב סינון משמעותי ביותר, כיוון שעדיף לוותר על נושאים בלי רעיונות לפרקים רבים. כדאי להתאמץ להכין רשימה כי היא יכולה להיות שימושית לשלב יצירת הפרקים.

יש לציין שקבלת עזרה בשלב זה יכולה להיות מועילה ביותר כי לאנשים אחרים יהיו רעיונות אחרים בקשר לפרקים רלוונטיים לנושא. כמו כן, מומלץ לנסות "לחשוב כמו הקהל" – מה יעניין את הקהל לשמוע בקשר לנושא, או מה הם היו רוצים לדעת. אם גם בצורה זו לא עלו רעיונות רבים – הנושא לא רלוונטי באופן וודאי.

משך הזמן של כל פרק הוא גורם חשוב ויש להקדיש לו תשומת לב מיוחדת. פודקאסט יכול להיהרס אם הוא קצר ומתומצת מדי או ארוך ומלאה. יש להיזהר משני התרחישים האלו כי הם יכולים להוריד לטמיון את כל העבודה הקשה של יצירת הפודקאסט. אם ניתן לחזות מראש שפרקי הפודקאסט יהיו קצרים בשל חוסר יכולת לפרט, או לחלופין ארוכים בשל קושי להתמקד – יש לשקול היטב אם הנושא מתאים להפוך לפודקאסט.

אפשר לנסות בשלב זה לסדר את הפרקים לפי סדר קוהרנטי והגיוני. סדר הפרקים מאפשר למאזינים להבין מה צפוי להם בהמשך ואיזה תוכן הם הפסידו במידה ולא הקשיבו לפרקים הקודמים. יש פודקאסטים שאין להם סדר ברור והם עדיין מצליחים מאוד, אך אין פסק שסדר כרונולוגי לפרקים יכול רק להועיל.

שלב חמישי – הסינון האחרון

אם עדיין נשארו מספר רעיונות ואין הכרעה מובהקת כדאי לערוך רשימה של יתרונות וחסרונות לכל רעיון. הרשימה תתבסס על הידע שנאסף עד שלב זה בתהליך. 

יתרונות יכולים להיות – הרבה רעיונות לפרקים, אין הרבה פודקאסטים בנושא, יכולת ליצור משהו ייחודי ועוד. חסרונות יהיו – אין הרבה רעיונות לפרקים, יש הרבה פודקאסטים כאלה, חוסר מקצועיות בתחום ועוד. 

לאחר כתיבת הרשימות בדקו לאיזה רעיון יש הכי הרבה יתרונות, ולאיזה רעיון יש חסרונות שניתן להתגבר עליהם בקלות יחסית. ניתן לוותר על רעיונות בלי יתרונות רבים ועל רעיונות עם אתגרים גדולים מדי. שלב זה משקף בצורה הטובה ביותר את עתיד הפודקאסט – פודקאסט עם חסרונות מובהקים כנראה יהיה לא רווחי ולהיפך. 

כשכל המידע פרוס וגלוי ניתן לעשות את הבחירה הסופית ולהישאר עם נושא אחד. 

שלב שישי – ראיונות

חלק מהפודקאסטים מועברים על ידי המנחה בלבד ובחלק מתלווה מרצה אורח. היתרון הבולט של הראיונות הוא הגיוון – הקהל נהנה לשמוע אנשים אחרים בכל פרק. כמו כן, אנשים נוספים הופכים את הידע לאמין יותר ורחב יותר כיוון שהפודקאסט לא מתבסס רק על הידע של המרצה. מומלץ לבדוק האם הנושא מתאים יותר להגשה של אדם אחד או לראיונות. בנוסף, אם הוחלט לבצע ראיונות חשוב לברר מראש שיש הרבה אנשים מהתחום שרוצים להתראיין וכי ניתן להגיע אליהם בקלות. 

שלב שביעי – פסק זמן של מחשבה

לפני יצירת הפרקים כדאי להקדיש שבועיים לפיתוח הנושא – לדבר עליו עם אנשים אחרים, לחשוב על פרקים, לחדד את המטרה וכיוצא בזה. יצירת הפרקים דורשת מאמץ רב לכן הזמן המקדים הזה יכול לשמש כהכנה לתקופה המאומצת הבאה – מומלץ לחשוב על אתגרים שעלולים לעלות ולנסות למצוא להם פתרון כבר לפני.

בשביל לוודא באופן סופי שהנושא הנבחר מעניין אפשר להקליט פרק מבחן אחד ולהפיץ אותו. התגובות לפרק ילמדו על הרלוונטיות של הנושא יותר מהמחקר המקדים שתואר קודם. את פרק המבחן יש להכין ביסודיות – להקליט בצורה טובה, לבחור תוכן מעניין ולהשקיע בעיצוב. רק פרק מושקע יעיד בצורה אמתית על איכותו של התוכן. פרק מבחן הוא השקעה משתלמת שיכולה למנוע זמן יקר ומשאבים רבים.

לסיום

פודקאסטים הפכו בשנים האחרונות לדרך פופולרית לרכוש ידע וכלים שונים. בחירת נושא ממוקד וברור היא השלב החשוב ביותר בתהליך יצירת הפודקאסט. המנחה צריך להתעניין בנושא ולהרכיב מתוכו מטרה לפודקאסט – פודקאסט בלי מטרה יהפוך לסתמי. כמו כן, הפודקאסט צריך להיות רלוונטי לקהל רחב של מתעניינים ולהעניק להם מענה לצרכים הפנימיים שלהם. תהליך בחירת הנושא מחולק לשלבים ברורים – העלאת רעיונות, סינון על ידי סקר שוק, יצירת פרק ניסיוני ועוד. בשעת בחירת הנושא יש לחשוב על מרכיבים נוספים – משך הזמן של הפרקים, הפתיח וסדר הפרקים. השקעה בשלב בחירת הנושא תמקד את המנחה במטרת הפודקאסט ותמנע טעויות עתידיות.

רוצים להפיק פודקאסט או לפרסם את עצמכם בפודקאסט קיים?

המאמרים הפופולריים באתר