מקליטים פודקאסט מהבית? איפה להקליט ואיך ליצור אקוסטיקה מתאימה

מקליטים פודקאסט בבית? כך תבחרו את החדר שיתן לכם את הצליל הכי נקי. כך גם תהפכו את האקוסטיקה בחדר ההקלטות לאיכותית יותר - עם דברים שקל להשיג או שיש לכם בבית

כמאזינים, רגילים לאקוסטיקה מצוינת. במוזיקה, ברדיו, בפודקאסטים – הצליל שאנחנו רגילים לשמוע הוא נקי ובלי רעשי רקע. זה לא במקרה: אולפני הקלטות מקצועיים הם חדרים קטנים, מרופדים ואטומים לרעשים חיצוניים עם ציוד מצוין והמפיקים והעורכים עובדים על "החלקת" יתר הפרעות הסאונד. אם אתם רוצים להקליט פודקאסט ולא רוצים ללכת לאולפן הקלטות מקצועי ולהיעזר במפיקי פודקאסטים, אלא מעדיפים להקליט אותו בבית, צריך לבחור את החלל המתאים לכך ביותר.

אין צורך בהשקעה כספית גדולה להכנת החדר, ולא צריך גם להקים אולפן הקלטות מקצועי, במיוחד אם זו דירה שכורה. כדי ליצור את הצליל הטוב ביותר שהבית שלכם יכול לספק אתם צריכים לבחור את החדר המתאים ביותר להקלטה. אחרי שבחרתם – אתם יכולים לבצע בו כמה שיפורים אקוסטיים. את השיפורים אתם יכולים לבצע עם ציוד מחנות כלי עבודה, או עם דברים שכבר יש לכם בבית.

באיזה חדר בבית להקליט את הפודקאסט?

כדי לבחור את החדר המתאים ביותר בבית להקלטת הפודקאסט. אלו הדברים שיאפיינו את החדר: 

 • חדר בלי רעש– האם מגיע אל החדר רעש מבחוץ? האם יש בו חלון הפונה החוצה לכיוון הרחוב הרועש? לטובת חלל ההקלטות עדיף חדר קטן ושקט, שלא מגיעים אליו קולות מבחוץ וגם לא מבפנים. חדר שלא מגיעים אליו קולות משכנים, מתנועת רכבים, מבעלי חיים כמו ציפורים, כלבים או צרצרים, או מצנרת קיר רועשת ותנאי מזג אוויר שונים, כגון רוח או גשם. בנוסף, רעשים יכולים גם להגיע מתוך הבית עצמו, לדוגמה: ילדים, שותפים, ממכשירים שונים כמו מאוורר, מקרר או מזגן, מפתחי אוורור, ועוד. כשמאזינים לפודקאסט, לא פעם עושים את זה תוך כדי ביצוע דברים אחרים, ממטלות בית ועד נסיעה ברכב. למאזינים שלכם יש מספיק רעשים משלהם, קשה להם להכיל גם את שלכם.
 • חדר עם רצפת וקירות עשויים מחומר קשה – עדיף חדר עם רצפת בטון או עץ, וקירות הבנויים מלבנים או בטון עדיף על חדרים עם קירות גבס חלולים שמביאים רעש מבחוץ. 
 • חדר שמלא בדברים – חדרים ריקים שאין בהם הרבה פריטים, כמו חדר אורחים או מבואת כניסה, אינם טובים להקלטת פודקאסט, כיוון שהם יוצרים הרבה הד. לטובת חלל ההקלטות עדיף להשתמש בחדר שיש בו הרבה ריהוט, ומשטחים רכים שבולעים רעשים והדים ומספיק צליל נקי יותר. אם בחדר ההקלטה אין שטיח – כדאי להביא שטיח מחדר אחר. ככל שהחדר קטן יותר, תצטרכו פחות דברים למלא אותו.
 • חדר עם תקרה גבוהה – בחדרים גדולים בעלי תקרות גבוהות, יש אקוסטיקה טובה יותר באופן טבעי. 
 • חדר בלי חלון – כדאי לבחור בחדר ללא חלון, ואפילו מרתף יכול לשמש לשם כך. אם אין בררה אחרת, ניתן לכסות את החלון הייטב, עם וילונות או שמיכות. חדרים פנימיים, אם יש לכם כאלו, יתאימו מאוד. חדרים פנימיים טובים להקלטה, כאלו שממוקמים בצידו הנגדי של הרחוב, או חדר שאין לו קיר משותף, עם האזורים המשפחתיים בבית. 
 • ארון הבגדים – אם יש לכם מקם בתוכו – ארון הבגדים (או חדר ארונות אם זכיתם ויש לכם כזה) הוא מקום פופולרי בצורה מפתיעה להקלטת פודקאסט. יש בו שפע של חומרים רכים (הבגדים שלכם), הוא קטן, ולא מגיעים אליו רעשים חיצוניים. גם ארון מתחת למדרגות, אם יש בו מקום לאדם, יכול לעבוד. אם זה טוב להארי פוטר – זה יכול להיות טוב לפודקאסט שלכם. רק עדכנו את בני הבית שהם בעוצר ולא יכולים לטייל בין הקומות, או התכוננו לעשות כמה טייקים.
פודקאסט ארון בגדים
ארון בגדים עם מקום לאולפן. צילום: Jamesthethomas5

החומרים לאיטום החדר

אם אין לכם חדר מושלם בבית להקלטת הפודקאסט, אלא רק "חדרים טובים דיים", לאחר בחירת החדר להקלטה כדאי לאטום אותו כדי לשפר את איכות הצליל. ניתן להשתמש בחומרים שונים לשם כך, כגון: ספוג מוקצף, משטחי פיברגלס, קרטוני ביצים, דבק מוקצף, דבק מיוחד לחלונות, גומי איטום מיוחד לדלת. במקום, או בנוסף, לטובת הבידוד אפשר להשתמש בדברים שיש לכם בבית: וילונות, שמיכות, מצעים, כריות, שקי שינה, מזרני יוגה, מזרני שטח, מזרני שינה, לחצנים, חרצנים וטוסטר משולשים. 

איטום החדר

את חומרי הבידוד מחברים לקירות החדר, לרצפה ואפילו לתקרה. אם לא רוצים להשתמש בלוחות קצף, ניתן להשתמש במקומם בשמיכות, לתלות אותן על הקירות ולעטוף בהן את כל המשטחים הקשים. אפשר גם לפזר מספר כריות וספרים בחדר, במקומות כגון שולחנות ריקים או על הריצפה בחלקים הריקים שלה, כדי לגרום לקול להתפזר.

אם החלל שנבחר להקלטת הפודקאסט הוא ארון הבגדים, ניתן לחבר את החומרים השונים, לחלק הפנימי של קירות הארון. ניתן גם להתכסות בשמיכה בזמן ההקלטה, כדי לשפר את האקוסטיקה, אולם עדיף ליצור חלל איכותי, זמין ונוח להקלטה.

החשיבות באיטום החדר

ישנם כאלו המקליטים פודקאסט ללא כל הכנה מראש של החדר, ומסתמכים בעיקר על מיקרופון חזק, ותוספים שונים להפחתת הרעש. התוספים לדוגמה, משפיעים על ההקלטה כך שהם מעוותים את איכות הקול, וככל שרמת הרעשים גבוהה יותר גם עיוות הקול גבוה יותר. לכן הדרך הנכונה למניעת רעשים, היא איטום החדר ובידודו מרעש, בטרם מתחילים להקליט.

לאיטום ולבידוד כל הפריטים בחדר יש שתי מטרות עיקריות: 

 1. בידוד אקוסטי – כלומר הגבלה ועצירה של כל מקורות הקול החיצוניים, מהגעתם אל המיקרופון.
 2. טיפול אקוסטי – כלומר שליטה בהפרעות, שעלולות להיגרם על ידי קולו של המקליט עצמו, בחדר שאין בו בידוד מספק, וספיגה של הדהוד לא רצוי.

אומנם מיקרופון וציוד הקלטה איכותי חשובים, ואף עריכה טובה יכולה לעזור במקרים מסוימים, אולם, לאקוסטיקה שבחדר השפעה עצומה על איכות הצליל, ואין לזלזל בכך.

איטום כל פרט בחדר – איך עושים את זה?

המטרה באיטום החדר ובריפודו היא למנוע מרעש חיצוני להיכנס פנימה ומרעשים פנימיים להפוך להדר שפוגע באיכות הצליל. דרכי האיטום המובאות כאן הן פשוטות, יעילות, ניתנות ליישום במהירות וללא הוצאה כספית גדולה. את החומרים אפשר למצוא בטמבוריות ובחנויות לבית כמו אייס או הום סנטר.

לא חייבים לאטום את כל הפריטים בחדר, וניתן ליישם רק חלק מהרעיונות בכפף לכוח שיש לכם לבצע, לכמה זה פשוט לכם ולתקציב. כל דבר כזה יכול לשפר את איכות הקול בהקלטה, במידה ניכרת:

 • איטום הקירות והתקרה – על הקירות הקיימים, אפשר להוסיף שכבה נוספת של קיר גבס, ניתן גם להשתמש לשם כך בלוחות פיברגלס, שהם יותר זולים ויעילים מאוד. בנוסף, ניתן גם להוסיף בין השכבות דבק ירוק מבודד. צריך לשים לב במיוחד לחיבורים של הקירות עם התיקרה ושל קיר עם קיר, אותם אפשר לאטום בעזרת דבק מוקצף. איטום החיבורים, אמור להספיק כדי לשפר את איכות הקול, ללא צורך בכיסוי כל קירות החדר והתקרה בדבק מוקצף. אולם במקרה וישנו חומר עודף, ניתן גם לכסות את כל פס החיבור, בין הקירות לתקרה. במידה ולא רוצים לשנות את מראה החדר בצורה דרסטית, ניתן להשתמש במקום, בחומרים הקיימים בבית: שמיכות, סדינים, כריות וכו.
 • איטום סדקים – חשוב לאטום את כל הסדקים שיש בחדר. ניתן לעשות זאת בעזרת חומר איטום אקוסטי. זה מתאים גם לדירה שכורה: זה פשוט לביצוע, זול וישפר את איכות החיים שלכם.
 • איטום הרצפה – אם בקומה מתחת לחדר ההקלטות שלכם יש חדר – חשוב לאטום את הרצפה לרעש המגיע מלמטה. שטיחאפשר להשתמש בלוח פיברגלס אבל אפשר גם להסתפק בשטיח טוב והמהדרין יוסיפו מזרן שיבלע את ההד.
 • איטום הדלתות – רצוי במידת האפשר, לבחור בחדר שיש בו דלתות העשויות עץ מלא. דלתות חלולות או דלתות שיש בהן אלמנטים מזכוכית, אינן מבודדות רעש. אם הדלת של החדר חלולה או שיש בה אלמנטים מזכוכית, ניתן לכסות אותה במהלך ההקלטה עם שמיכה, או לבודד אותה בעזרת תוספת של פס גומי המורכב בתחתיתה ומסגרת גומי לאיטום, המורכבת מסביב לדלת. בנוסף, חשוב גם לסגור את הרווח הקיים בין הדלת לרצפה, על ידי הדבקה של פס מברשת בתחתיתה.אם אתם לא רוצים להשקיע בהדבקות – שמיכה בתחתית הדלת תעשה את העבודה. טיפ נוסף בנוגע לדלת, ובכלל לדלתות הבית, הוא WD40: ספריי לשימון צירים שאפשר לקנות בכל חנות כלי בית ב-20 שקל או פחות. ריסוס קטן ואז הזזה של הצירים בתנועות פתיחה וסגירה – והצירים לא חורקים. לחדר של הפודקאסט שלכם אולי זה פחות רלוונטי כי אתם מקליטים בדלת סגורה, אבל זה ימזער רעשים אחרים בתוך הבית.
 • איטום החלון – במקרה וקיימים חלונות כפולים בחדר, או חלונות עם זכוכית עבה במיוחד, הם מצוינים למיתון הרעש, אולם ניתן גם לכסות אותם בווילונות או בשמיכות. כדאי להשתמש בווילונות עבים המיוחדים לבידוד, אולם גם ווילונות רגילים או שמיכות יספיקו. את הווילון או השמיכה חשוב להדק לחלון, כדי שלא יהיה בינם לבין החלון רווח. עדיף שמסילת הווילון תהיה מחוברת לתקרה ולא למוטות הבולטים מהקיר, וכן רצוי להניח משהו על החלק התחתון של הווילון, כדי שאפשר יהיה להצמיד אותו לחלון.
 • איטום פתחי אוורור ושקעים – כדי לקבל איטום מושלם, אסור לזלזל אפילו בחור הקטן ביותר בחדר. את פתחי האוורור ניתן לאטום בעזרת חומר האיטום של החלונות, ואת השקעים של החשמל ניתן לאטום, בעזרת אטמים העשויים קצף. מאתגר לכם? אפשר להדביק שמיכה דקה ולקוות שלא תיפול במהלך ההקלטה (אם כי בקיץ הישראלי להדביק שמיכה רק כדי להוריד אותה אחרי ההקלטה ולהפעיל מזגן – עשוי להיות בעייתי). אפשרות נוספת היא לפתוח את פתח האוורור ולהכניס לתוכו שמיכה מקופלת או סדין.
 • איטום המחשב – המחשב בו משתמשים, צריך גם הוא להיות שקט עד כמה שניתן, ובמידה והמאוורר או הכונן הקשיח שלו רועש, כדאי לנקות אותו אצל טכנאי או להניח אותו בחדר אחר בזמן ההקלטה.
חדר אקוסטי להקלטת פודקאסט
קצף אקוסטי לאיטום רעשים. תמונה: sid4rtproduction

לסכום

החדר בבית בו מקליטים את הפודקאסט צריך להיות אטום ככל האפשר לרעשים פנימיים וחיצוניים. בחדרים קטנים קל יותר לייצר סאונד טוב, וכאשר מרפדים אותו בדברים רכים – מחנות ציוד לבית או בכלי מיטה וכריות – מתקבלת תוצאה טובה אפילו יותר. האיטום יכלול את הקירות, התקרה, הרצפה, הדלת, החלון, הסדקים והשקעים, וניתן לבצע אותו לבד, בעזרת מספר חומרים פשוטים, הקיימים בבית ולהשלים את החסר מחנויות כלי עבודה.

רוצים להפיק פודקאסט או לפרסם את עצמכם בפודקאסט קיים?

המאמרים הפופולריים באתר